+38 (044) 537-22-45

Книги як предмет мистецтва

Читання – значимий процес розвитку особистості. За цим мається на увазі читання численних друкованих видань – книг, журналів і каталогів, газет і буклетів, та й просто рекламних оголошень на вулиці. Сьогодні до цього додалося читання з електронних носіїв – комп’ютери, мобільні пристрої і навіть годинник можуть послужити для передачі інформації і її прочитання. Однак, повернемося до більш ранніх періодів розвитку літератури і згадаємо про книгодрукування, як мистецтво.

Безумовно в наші дні друк книг в масовому виробництві має ряд переваг. І навіть серед друкованих примірників сучасності ви знайдете шедеври, виконані за допомогою сучасних технологій, але створення книги в минулому – це трудомісткий процес, який займав іноді не один рік. Результат же вражав уяву тонкістю виконання ілюстрацій, каліграфією та ще з першого погляду обкладинкою, яка часом була цінніше, ніж зміст книги. Сьогодні такі книжкові шедеври розглядаються як твори мистецтва, оберігаються і незмінно з’являються на аукціонах. Погляньмо ж на деякі книги, про які стільки сказано.

Середньовічна інтерактивна книга

31864d6589559787cb35de5a53dd21a2

Ця книга була надрукована в 1482 році, коли друк було тільки що винайдено Іоганном Гутенбергом. Структура «спливаючих» сторінок при русі їх показує пересування Місяця по небу. Вирізані кола збігаються так, що абсолютно не перешкоджають при звичайному читанні. Це був перший досвід створення книги такого зразка.

Кодекс Ротундус

Ротундус 56b892b3555dd7484e7b92db

В епоху Середньовіччя книга була предметом швидше статусним, ніж просто носієм інформації. Визначалася ця статусність в матеріалах, які використовувалися для обробки, вишуканості ілюстрацій і шрифтах. Існує ряд книг оригінальної форми – піснярі в формі серця, круглі часослови, як зокрема Кодекс Ротундусом (Codex Rotundus). Сьогодні деякі екземпляри кодексу зберігаються в німецькому музеї міста Хільдесхайм, інші ж стали лотом аукціонів.

Книга-браслет Рембрандта

tumblr_nnw0tgj3kk1qz56bgo1_500

Ще одна книга нестандартної форми – книга-браслет Рембрандта. Являє собою набір зображень на мініатюрних сторінках. Однак існують екземпляри і текстового характеру. Друк книг такого формату здійснювалася виключно досвідченими майстрами на замовлення. Сьогодні ж інтернет рясніє навчальними відео та рекомендаціями, як зробити такий шедевр самому.

Книга часів Лоренцо Медічі

Медичи

По-справжньому химерний екземпляр часів Лоренцо Медічі, книга, яку хочеться милуватися. Оксамитова обкладинка, інкрустація дорогоцінними камiнням, обробка золотом. Приголомшливе оформлення сторінок вручну, багаті зображення. Створювалася ця книга в 1485 році і по нинішній день залишається в тому ж розбурхують естетичний смак стані.

Top