+38 (044) 537-22-45

Друк книг. Історія розвитку друкарських машин

Прототип принтераПодоби перших друкованих машин створювалися древніми майстрами ще в стародавньому Китаї, але точкою відліку їх історії вважається 1439 рік, місто Майнц, що в Німеччині. Йоханнес Гуттенберг, який там проживав, проводить експерименти, в яких, використовуючи відливні форми, він створював набір зворотньовирізаних букв, які можна було рухати в будь-якому порядку і тим самим створювати рядки і відтискувати їх на папері. Для цього він переробив старий сільськогосподарський прес в друкарський верстат з ножним приводом. Перший друк книги, який він успішно здійснив, виявилася 42-рядкова Біблія. Своєю назвою вона зобов’язана кількості рядків в одній колонці. Надрукувати книгу Йоханнес Гуттенберг зміг в немислимих на ті часи двохсот примірниках. А незабаром після цього вже майстер починає працювати над створенням і перших кольорових друкованих видань. Гуттенберг швидко прославився своїм винаходом, і скоро техніка для друку поширилася по всій Європі.

Печать книг на первых печатных машинахІ тільки в 1787 році Вільгельмом Гаазом в місті Базель створюється суцільнометалевий друкарський верстат. Друк книг і якість відбитка стає на багато краще. Але швидкість друку навіть для того часу була недостатня, а машина для друку була все ще механічною, і кожна операція на ній повинна була вироблятися вручну.

У той же час, Алоїз Зенефельдер в 1796 році винаходить літографію. Це процес при якому малюнок робиться людиною на поверхні літографського каменю, потім до нього притискається папір і виходить відбиток. Літографія стане механізованою тільки в 1851 році, коли Георг Зігель винайшов Плоскодрукарський верстат. У 1886 році, Рудді Джонсон з Единбурга переробляє такий верстат, тільки замість плоского каменю використовує металевий циліндр, що обертається.

Цей винахід, в 1904 році, спонукав американця Айра Рубеля на створення свого, вдосконаленого верстата, з використанням м’якої гуми, що збільшило чіткість відбитка і випадково наштовхнуло винахідника на ідею непрямого друку.

І спільно з Каспаром Херрманн їм вдається надрукувати книгу на першій листовій машині офсетного друку. Набагато збільшилася швидкість роботи, так як в технології були застосовані листовий, друкований і формовий циліндр.

І ось в 1912 році Каспар Херрман в місті Лейпциг презентує свою «Universal». Це була перша рулонна офсетна друкарська машина у світі, що відразу ж почала застосовуватися у видавництвах великих видань.

До удосконалення листових машин звернулися лише в кінці 19 – початку 20 століття, подачу паперу стало можливо зробити автоматизованою.

У наші дні багато спадкоємців тієї друкарської машини, але з виникненням нових видів фарби і паперу, надрукувати книгу ставало все простіше, а якість і швидкість друку збільшилися в рази. Прогресивні ротаційні принтери офсетного друку на електронному приводі здатні здійснювати більше 120-ти тисяч відбитків на годину.

Сьогодні надрукувати книгу Київ може будь-який житель або гість столиці без особливих зусиль, на сучасному друкарському обладнанні, про який ще кілька років тому людство могло лише мріяти.

Top